Izdelava deske za rezanje

Za izdelavo deske sem uporabil les domačega jabolka.

Prvi korak je čiščenje lubja in vseh ostankov na lesu, ki bi se lahko ločili v epoxy-ju in pokvarili končni izgled. Dleto in….

…žičnata krtača sta najprimernejša za odstranjevanje. Ker je to ročen postopek ponavadi vzame kar nekaj časa, ampak se splača, saj z ročnim čiščenjem ohranimo oblike naravnega lesa.

Naslednji korak je prprava “posode” za zalivanje epoxy-ja. Za to je najlažje uporabiti povoskan papir.

Robove spnemo s spenjačem. Tako dobimo “posodo” – “korito” primerno za zalivanj. Deske se na parih mestih zalepi na papir s silikonom, da ob zalivanju ne odplavata.

Papir razrežemo na mere, da ob pregibanju dobimo višino nekaj večjo od debeline deske in tako preprečimo iztekanje epoxy-ja.

Zalivanje z epoxy-jem poteka v večih fazah. Prvi sloj naj bo tanek in služi temu, da pomaranče, ki jih bomo uporabili ne padejo na dno. S tem dobimo nekaj debeline epoxy-ja, ki jo bomo potrebovali kasneje pri rezanju, brušenju deske. V epoxy sem dodal še par kapljic rumene barve saj sem hotel poudariti barvo pomaranč.

Ko se prvi sloj strdi zalijemo drugi sloj epoxy-ja. Ta sloj naj bo debelejši saj bodo v njem zalite pomaranče.

Rezine pomaranč, ki sem jih uporabil so bile sušene s sušilcem za sadje in so bile v sušilcu do trenutka, ko sem jih položil v epoxy. Razlog zato je, da sem minimiral vlažnost sadja, saj se sadje hitro navlaži, kar pa nočemo imeti ko je enkrat zaprt v epoxy-ju.

Da rezine pomaranč niso plavale prosto po epoxy-ju sem jih fiksiral s koncem lesa in žebljem pritrjenim v rezine. Žebelj naj ne gre pregloboko v epoxy, da ga kasneje lahko brez težav odstranimo.

Ko se prejšnji sloj epoxy-ja strdi zalijemo še zadnji sloj. Tukaj pazimo da je končna višina epoxy-ja nad rezinami pomaranč in v nivoju lesa, da imamo kasneje manj dela z obdelavo.

Ker se mehurčki radi pojavijo pri zalivanju jih odstranimo z neposrednim ognjem. V tem primeru plamenski gorilec – brenar. Mehurčki lahko nastanejo še več ur po zalivanju, zato je potrebno kontrolirati in odstranjevati mehurčke še par ur po zalivanju oz. dokler epoxy ne zakrkne.

Ko se je posušil zadnji sloj epoxy-ja sem odstranil papir in pooblal obe ploskvi deske. Tukaj je prišla ura resnice in šola. Ker Je skobelni stroj imel precej tope nože in se vrti na relativno malo obratih mi je pri oblanju potrgalo par koščkov epoxy-ja, kar je bilo potrebno potem sanirati.

Žaganje stranice deske. Ni kaj veliko za dodati.

Vrtanje luknje za držanje. Za to je najbolje imeti samostoječ vrtalni stroj z močnim motorjem. Luknjo sem vrtal z nizkimi vrtljaji saj hitro pride do zažgane luknje pa še premer luknje je sorazmerno velik pride do velikih obremenitev motorja.

S črtami si pomagamo, da vidimi katere odseke smo že pobrusili.

Brušenje in epoxy…meni najmanj prijetno opravilo ker je umazano in traja in traja. Najboljše rezultate dosežemo z oscilacijskim brusilnim strojem. Na začetku začnemo z grobim brusnim papirjem.

In nadaljujemo z brušenjem z vedno bolj finim brusnim papirjem. Ker nisem iskal epoxy izgleda stekla, kar je zelo težko doseči in ne vidim smisla pri deski na kateri se tudi reže sem se ustavil pri zrnatosti 300.

Robove posnamemo z ročnim rezkarjem na viskoih obratih. Ponavadi tukaj izberem rezkar s poševnim robom, lahko pa seveda tudi zaobljenega ali kaj tretjega.

Naoljil sem z oljem, ki je certificirano z neposredne stik z živili.

Tole pa je najljubši del. izdelave deske. Oljenje…

Z oljem deska resnično zaživi. Za lep izgled in zaščito zadoščata 2 ali 3 sloji, ki se morajo med sloji posušiti. Tukaj velja, da se namaže tanko, da se vse olje vpije in ne ostanejo predebeli sloji. V življenju deske je občasno potrebno desko naoljiti, da ji vrnemo začetno lepoto.

Video s celotnim postopkom izdelave postrežne deske (pravzaprav sta v videu prikazani dve deski)

Obrazec za komentar

0