Izdelava prstanov iz epoxi smole in ostružkov lesa

V silikonski model smo vlili epoxy smolo, dodali ostružke, ki so nastali ob žaganju z motorno žago dodali par različnih barv in pustili, da se epoxy smola strdi. Višina ulivanja že sedaj okvirno določa širino končnega prstana, ki je približno 5mm. Epoxy uporabljen v projektu ni bil nič posebnega kot tudi ne uporabljene barve za obarvanje posameznih delov ulitka.

S pomočjo namizne žage dobimo enako debelino na celotni površini ulitka ki istočasno definira širino prstanov.

Svedri za vrtanje so namenski saj precej skrajšajo čas izdelave prstana, ja pa treba biti pazljiv, da se srednji sveder ne zlomi. V kompletu, ki ga kupite je lahko več različnih premerov, ki jih kuppite po potrebi. Prav tako priporočamo za najboljše rezultate delo z vertikalnim vrtalnim strojem. Vrtanje na roko sicer gre ampak so rezultati bolj hit & miss.

Nato ploščo obrnemo in zavrtamo še na drugi strani. Sredino poiščemo tako, da poiščemo sredinjsko luknjico s prve strani vrtanja in na drugi strani vrtamo tako dolgo, da se prstan loči s plošče in ponavadi kar ostane na svedru.

Najprej zavrtamo s srednje visokimi vrtljaji na prvi strani – katero stran izberemo je vseeno.

Sredico prstana preprosto ločimo s prsti.

Takole izgledajo prstani, ki smo jih dobili z vrtalnega stroja.

Če smo zvrtali do konca in smo imeli pravilno debelino ulitega epoxy-ja bom imeli malo nadalljnje obdelave.

Za brušenje notranjosti prstanov smo si izdelali pripravo iz hrastovega lesa in plastičnim obročkom. Princip je tak, da vstavimo prstan v notranjost priprave in nato s prestavitvijo belega obročka na širši del priprave fiksiramo prstan v notranjosti.

Po grobem brušenju ponovimo še s finim brusnim papirjem zrnatost okoli 300 namočenim v vodo. Brusimo toliko časa, da na otip ne čitimo nobene hrapavosti.

Za notranje brušenje prstana uporabimo brusni papir navit na leseno palčko. Zrnatost brusnega papira je kar groba okoli 120. Po potrebi brusni papir namočimo v vodo za boljši efekt brušenja epoxy-ja. Stružnico smo imeli nastavljeno na okoli 1000RPM, ker ni potrebe po višji hitrosti. Prepočasno vrtneje pe ne nudi enako dobrih rezultatov.

Priprava za brušenje zunanjosti je preprost hrastov kos postružen v konus, da lahko brusimo različne premere prstanov.

Notranjosti prstana nismo polirali kar pa ne drži za zunanjost. Ker je to del, ki viden, ga spoliramo z mehko bombažno krpo namočeno v polirno pasto.

Brušenje zunanjosti je podobno kot brušenje notranjosti prstana, le da je končna verzija zrnatosti namesto okoli 300, 600 ali več, kar dosežemo v večih stopnjah in po potrebi namočimo brusni papir v vodo za boljši rezultat.

Končani prstani

Da niso vsi prstani samo navadni okrogli smo na nekaj od njih dodali razne manjše kamenčke, ostanke stekla ali školjke, ki smo jih z družino nabrali na morju. Dodatki so zbrušeni v obliko, zalepljeni in premazani z epoxyjem.

Video s celotnim postopkom izdelave prstanov

Obrazec za komentar

0